Péče po laparoskopické operaci – Onkogyn

0

Operační zákrok a pooperační hojení Vás obvykle nikterak nelimitují v možnosti volného pohybu. Krátké procházky a běžná sebeobsluha jsou vhodnou součástí pooperační rehabilitace. V případě dlouhodobějšího upoutání na lůžko, nebo omezené pohyblivosti, jsou nezbytná dechová cvičení, pravidelné změny polohy na lůžku a procvičování dolních končetin. 

Během následujících 6 týdnů se pouze sprchujte. Koupání ve vaně, bazénu apod. je v této době velmi nevhodné.  

Hojení operační rány je spojenou s určitou mírou bolestivosti. Ta by ale měla mít tendenci k pozvolnému ústupu. Pro snížení bolestí spojených s nekomplikovaným pooperačním hojením jsou dostačující běžně dostupné léky na bolesti (např. Paralen, Ibalgin, Brufen, Diclofenac) ve standardním dávkování uvedeném v příbalovém letáku.  

V pooperačním období je třeba dbát na pravidelné vyprazdňování moči a stolice. Po některých typech operačních zákroků může být nutné zvláštní doporučení pro vyprazdňování moči.  V případě průjmů, které jsou časté zejména po užívání antibiotik, je vhodné doplnění potravy o tzv. probiotika (např. Hylak forte). Při zácpě jsou naopak vhodná šetrná projímadla (např. Lactulóza). Optimálně by měla být stolice alespoň jednou za 48 hodin.

 Jestliže byla během operace odstraněna děloha, může se spolu s uvolňováním vstřebatelných stehů ve vrcholu pochvy objevit slabé zakrvácení nebo růžový výtok. Typicky přichází za 2 až 3 týdny po operaci a postupně slábne během dalších 2 týdnů. Pohlavní styk je možno mít až po 6 týdnech. Omezení v jiných intimních aktivitách však nejsou, u žen s ponechanou dělohou je možno pohlavně žít bez omezení již dříve po operaci.