Péče o stomie – Onkogyn

0

Stomie = dočasné nebo trvalé vyvedení některého orgánu na povrch těla . Nejčastěji jde o vývod tlustého střeva, méně často o vývod tenkého střeva nebo močových cest. 

Další informace si můžete vyhledat na stránkach věnovaných problematice stomií a rovněž se zde setkáte s lidmi s vývodem, kteří si umí pomáhat a ví, jak je důležité mít si s kým popovídat.  

Na území České republiky funguje více než 20 klubů stomiků, kteří se pravidelně scházejí, vyměňují si své zkušenosti a organizují nespočet akcí a pobytů. Kluby jsou např. v Brně, Praze, Českých Budějovicích, Zlíně, Kladně, Chebu, Příbrami, Olomouci, Ústí nad Labem atd.

Většina z nich je členy Českého Ilca (http://ilco.cz/kluby.php)a jeho prostřednictvím i Evropské stomické asociace (http://www.ostomyeurope.org/).

V případě zájmu je možno navštívit buď Informační a poradenské centrum Českého Ilca v Praze na adrese Polská 15, 120 00 Praha 2 nebo telefonicky kontaktovat zástupce z některého klubu, který je buď v místě bydliště zájemce, nebo v nejbližším městě. Všechny kontakty jsou na výše uvedených internetových stránkách.

Kluby nabízí podporu jak novým nebo budoucím stomikům, tak i jejich nejbližším.  A zajisté neodmítnou ani někoho, kdo se o stomiky a jejich život zajímá a není jim lhostejný. Ať už jsou to stomasestřičky, lékaři anebo přátelé.

A co by nový nebo budoucí stomik/stomička měli vědět?

  1. Život vyšitím stomie nekončí. Velmi často se pacient vrací k téměř stejnému běžnému způsobu života jako před operací.
  2. Stomie může v mnoha případech přinést výrazné zkvalitnění života. Zvláště u zánětlivých onemocnění střev (např. Crohnova choroba, ulcerózní kolitida apod.)
  3. Strach ze stomie mnohdy vede pacienta k odkládání řešení problému, a to může způsobit, že k lékaři přijde pozdě.  Překonejte tedy tento strach a přijďte včas!
  4. Nejste v tom sami. V ČR funguje více než 20 klubů stomiků, jejichž členové jsou schopni a ochotni pomoct, poradit, být na blízku.
  5. Stomické pomůcky jsou kvalitní, dobře dostupné a většina je hrazena ze zdravotního pojištění. Je k dispozici velký sortiment od různých výrobců, takže lze vybrat vhodné a funkční pomůcky. Není vyloučeno ani koupání ve veřejných bazénech a koupalištích.
  6. Pokud máte informace, že Váš zdravotní problém bude řešen stomií, ať už dočasnou nebo trvalou, zvažte možnost setkat se se stomikem/stomičkou ještě před operací. Pomůže Vám najít odpovědi na mnoho dotazů, na které Vám třeba nebude umět odpovědět ani Váš ošetřující lékař.