Po operaci prsů – Onkogyn

0

Pooperační péče je shodná u všech žen po operaci. U pacientek po odstranění celého prsu je hojení vzhledem k daleko většímu rozsahu chirurgického výkonu pomalejší a bolestivost rány může být delší.

Řez – jeho umístění závisí na typu operace, Vaší tělesné konstituci, tvaru a velikosti prsu a na umístění nádorového ložiska určeného k odstranění. Nejčastější umístění řezu při MRM(modifikovaná radikální mastektomie) je směrem ze středu hrudníku k středu podpažní jamky. Bezprostředně po operaci budete mít na ráně přiložen gázový obvaz a v její blízkosti bude umístěn drén, který Vám bude kontrolován. Následující den Vám lékař odstraní obvaz a Vám se naskytne první pohled na místo zákroku. Připravte se, že při tomto pohledu můžete mít pocity smutku a ztráty. I když se Vám jizva bude zdát křehká, je žádoucí ji mýt a její okolí jemně masírovat.

Drén (drenážní hadičky) – se po většině operací se umisťují pod kůži v místě zákroku. Jedná se o jednu až dvě drenážní hadičky, které odvádějí krev a ostatní tkáňovou tekutinu. Odvádění hromadících se tekutin napomáhá hojení rány. Množství takto odvedených tekutin je pravidelně kontrolováno. V místě průniku hadiček můžete pociťovat píchání, tah nebo pálení. Tyto pocity nejsou ničím neobvyklým. V okolí vstupu hadiček může být malé množství gázového obvazu, který absorbuje prosakující tekutinu a zabrání zachytávání stehů o Vaše oblečení. V případě potřeby Vám sestra gázu vymění. Drenážní hadičky se obvykle odstraňují mezi 3. – 10. dnem. V některých případech mohou být ponechány až několik týdnů. Z nemocnice Vás mohou propustit i se zavedenými hadičkami. V tomto případě budete poučena jak o ně správně pečovat, měnit obvazy a měřit objem odváděné tekutiny. Na základě množství odvedené tekutiny, určí Váš ošetřující lékař kdy je vhodné drén odstranit.