Onkogyn.cz | Doporučení pro pooperační péči po konizaci děložního čípku

0
Onkogyn.cz > Pro veřejnost > Pooperační péče

Vážená paní, vážená slečno,

následující text je přehledem základních informací o pooperační péči po ošetření děložního čípku. 

Není-li doporučeno jinak, pak je třeba do 3 pracovních dní kontaktovat ošetřujícího gynekologa a sdělit mu, že jste již po zákroku. Máte-li vystaven Průkaz pracovní neschopnosti, pak je nutné ambulantního lékaře navštívit do 3 pracovních dní osobně. 

Po zákroku je potřeba po dobu 6 týdnů dodržovat 3 omezení – nekoupat se ve vaně, bazénu apod., jen se sprchovat, nezavádět si tampóny do pochvy a nemít pohlavní styk, omezení v jiných intimních aktivitách však nejsou. 

Operační zákrok a pooperační hojení Vás nikterak nelimitují v možnosti vykonávat běžné životní a pracovní aktivity. Již druhý den po zákroku můžete jít do práce, školy apod., za týden po zákroku můžete opět sportovat. 

Krátce po operaci mohou být přítomny bolesti v podbřišku. Pro jejich snížení je možno použít běžně dostupné léky na bolesti (např. Paralen, Ibalgin, Brufen, Diclofenac) ve standardním dávkování uvedeném v příbalovém letáku. 

Byla-li Vám předepsána po operaci antibiotika, pak nepijte alkohol. V opačném případě nemáte v pooperačním období žádná omezení v jídle ani pití. 

Po propuštění z nemocnice může být přítomno slabé krvácení. U části žen ale asi za týden po operaci krvácení zesílí v souvislosti s odloučením pooperačního „stroupku“. Silnější krvácení může dosahovat až intenzity menstruace a může v takové míře trvat 2-3 týdny, poté slábne v podobě růžového výtoku a do konce 6. pooperačního týdne by mělo zcela ustat. Menstruační krvácení obvykle přichází v očekávaném termínu, může se však dostavit i s mírnou odchylkou.

Nenormální projevy v pooperačním období

Důvodem k okamžité kontrole lékařem by měly být vysoká teplota (nad 38°C), stupňující se bolesti v podbřišku a/nebo zapáchající výtok, silné krvácení nebo krvácení s hojným odhodem krevních sraženin.

Výsledky operace a další postup

Doba do definitivních výsledků vyšetření odebraných vzorků je minimálně 14 dní od operace. Výsledky budou k dispozici po předchozí telefonické domluvě na lůžkovém oddělení, kde jste byla hospitalizovaná (G3 (tel. 224967424) nebo G1 (tel. 224967440)) a kde si je posléze můžete vyzvednout.

Ve většině případů je operací problematika změn na čípku vyřešena a následují pouze kontroly. První kontrolu, jejímž hlavním významem je posoudit správný průběh hojení, provede Váš ambulantní lékař. Není-li doporučeno jinak, pak kontrolní vyšetření s odběrem cytologického stěru následuje až za 6 měsíců, kdy je děložní čípek dokonale zahojen. U žen plánujících těhotenství není vhodné do té doby otěhotnět.  

V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte na lékaře Centra onkologické prevence (tel. 224967480) nebo lůžkového Onkogynekologického oddělení (tel. 224967440 nebo 224967451).