Prevence zhoubných nádorů – Onkogyn

0

Domů Pro veřejnost

 Zhoubný nádor a výživa:

  • udržujte svou tělesnou hmotnost v normálu (zkuste si vypočítat svůj Body Mass Index – hmotnost v kg děleno druhá mocnina výšky v metrech – např. 65 kg / (1,75 m)2 = 21,2;  normální hodnoty se pohybují mezi 19 a 24. Pozor, neplatí pro těhotné! Nadváha je spojená se zvýšením rizika karcinomu prsu a sliznice děložní. Vede také k výskytu dalších (civilizačních) chorob jako cukrovka a dna.
  • zvyšte obsah vlákniny ve stravě (ovoce, zelenina, kompoty, cereálie); Vláknina zvyšuje rychlost průchodu stravy trávicí trubicí, brání tak působení škodlivých látek a snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.
  • nepijte nadměrné množství alkoholu; Malé množství alkoholu (do 2 dcl za den) je kardiology doporučováno jako prevence chorob srdce a cév. S množstvím vypitého alkoholu však roste riziko onemocnění jater a výskytu zhoubných nádorů, především rakoviny prsu a jater. Ženský organismus navíc zvládá zpracovat zhruba třetinové množství alkoholu ve srovnání s organismem mužů.
  • omezte množství tuků v potravě; Tuky, a především přepálené tuky ze smažení, působí poškození buněčných membrán a mohou tak zvyšovat riziko vzniku mnoha nádorů, především tlustého střeva a prsu.